Temel Fatura İptal İşlemleri Nasıl Yapılıyor ?

e-Fatura da Temel Fatura olarak düzenlenen faturalar e-Fatura uygulaması sisteminde Kabul yada Red cevabına ihtiyaç duymuyor. Temel Fatura senaryosunda düzenlenen faturaların elektronik ortamda iptal edilebilmesi için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından ‘’ e-Fatura İptal Portalı ’’ hizmete başlamıştır.

 

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açılan e-Fatura İptal Portalı Temel Fatura olarak  düzenlenmiş faturaların Red Yanıtı dönülebileceği tek yerdir. Özel entegratör kullanan e-Fatura mükelleflerinin de kendilerine düzenlen Temel Fatura senaryosundaki faturalara RED yanıtını bu portal üzerinden vermesi gerekmektedir.

 

Red işlemi yapmak için Mali Mührünüzün takılı olduğu bilgisayardan ilgili portala girmeniz ve GİB imzalama aracını bilgisayarınıza kurarak iptal işlemini yapmanız gerekmektedir. Faturanın tamamen iptal olması için faturayı alan firmanın da mali mührü ile ilgili portala girip iptal işlemini onaylaması gerekmektedir. Alıcı tarafından onay verilmeyen faturalar iptal olmayacağı için iptal işleminin karşı firma tarafından da onaylandığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

 

Temel Fatura senaryosundaki faturaların iptal süreçleri ile ilgili tüm işlemler GİB kontrolündeki portal üzerinden olacağı için Özel Entegratörler tarafında herhangi  işlem yapılmayacaktır.

 

Temel Fatura senaryosundaki Red işlemleri ile ilgili tüm sorumluluk alıcı ve gönderici firmalar tarafında olacaktır.

 

Temal fatura İptal Portalı ile ilgili kullanım kılavuzuna ulaşmak için TIKLAYINIZ

Kategoriler: Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir